Yangın Algılama Sistemleri

Yangın Algılama Sistemleri

Yangın algılama sistemleri artık günümüzde gereksinim duydugumuz sistemlerdir. Yangınlar can ve mal güvenliğimizi tehdit etmektedirler, duman ve alevi erkenden tespit edebileceğimiz cihazlarla, can ve mal kaybımızı önleyebiliriz. Yangın sistemleri ihtiyacı tamda bu noktada devreye girmektedir. Evimize, iş yerimize kurdurabileceğimiz bu sistemler artık lüksten ziyade sorunluluk haline dönüşmüştür.

Alarm anında asansörü istenilen yere getirip, çalışmaması sağlana bilir, havalandırmayı açabilir, yangın söndürme sistemini devreye sokabiliriz. Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği ve Uluslar arası standartlar, yangın alarm sistemlerinde periyodik bakım yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Adresli ve konvansiyonel çalışma prensipleri birbirinden farklıdır. Daha ekonomik olan konvansiyonel yangın alarm sistemleri küçük mekanlar için idealdir. Bu çalışma prensibine sahip alarm sistemi belirli bir noktaya özel belirti vermez ancak algılama konusunda oldukça başarılıdır. Adresli yangın alarm sistemleri ise birçok farklı birimden oluşmuş çok büyük mekanlar için idealdir. Yangının hangi noktada başladığını bildirir.

Yangın sistemleri kurulacak olan yerin fiziksel özelliklerine göre değişmektedir.

Yangın algılama sistemlerinin temel amacı, yangını olabildiğince hızlı algılayabilmek (Duman, Isı, Alev vs) ve olabildiğince hızlı bir şekilde size uyarabilmesidir. (Siren, Çan, acil anons ve seslendirme)

Günümüzde çokça yaygın olan yangın algılama sistemleri, olası yangınlarda size erken müdahile şansı vermektedir. Can ve mal kaybınızı en aza indirmektedir.

Oldukça maliyeti uygun olan bu sistemler,

Bu akıllı sistemler, insan hayatının korunması, canlı cansız varlıkların hasar görmemesini ve güvenilir ortamların oluşması açısından önemlidir.