Co2 yangın söndürme sistemi

Co2 yangın söndürme sistemi

Co2 yangın söndürme sistemi genellikle trafolar, kesicilerin bulunduğu odalar, elektrik odaları gibi insanların bulunmadığı özel odalara kurulmaktadır. karbondioksit gazı insan sağlığına zararlı olduğu için insan bulunan ortamlarda tercih edilmemektedir. Co2 gazı yangını boğarak ve soğutarak söndürmektedir.

İnsanların bulunduğu ortamlar için FM200 otomatik yangın söndürme sistemi önerilir. Genellikle sistem odaları, elektrik odaları, bilgi işlem odaları, arşiv odaları, CCTV odaları gibi insanların bulundukları odalarda Fm200 yangın söndürme sistemi kullanılmaktadır. Fm200 gazının insana ve doğaya zararı yoktur. Yangın anında oda içerisindeki oksijeni yok ederek söndürme işlemini tamamlar. Uygulama yapılan mahal içerisindeki oksijen seviyesinin %21’den %15 seviyesine hacimsel olarak indirgenmesi (çoğu yanma türleri bu düşük seviyelerde tutuşma yaratamaz.)  CO2 sistemleri boyohaneler. Elektrik odaları.kimyasal madde depoları transformatörleri arşivler ve benzeri yerler için etkili şekilde kullanılmaktadır.

 

 karbondioksitli yangn söndürme sistemleri nin özellikleri ise şöyledir:

  • Oldukça etkili ve hızlı bir söndürme tekniğine sahip olmaktadır.
  • Ozon tabakasına zarar vermemektedir.
  • Lokal uygulamalarda tercih edilebilir.
  • İnsan gücünün olduğu alanlarda kesinlikle kullanılamaz.
  • Derin ve geniş bir alana yayılmış olan yangınlarda sıklıkla kullanılmaktadır.
  • Elektriksel iletkenliğe sahip değildir.
  • Harekete geçtikten sonra sistemin boşalmasıyla birlikte etrafta bir toz bulutu oluşturabilir.
  • Sistemin yeniden doldurulabilmesi adına maliyeti de oldukça düşüktür.
  • Maksimum 1 dakikada sistem boşalmaktadır.

co2

Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemi Kullanım Alanları

Trafo odaları
Güç aktarım odaları
Kablo galerileri
Motor odaları
Boya kabinleri
Yanıcı sıvı depolama alanları
Elektrik kontrol pano odaları

Su, kimyasal toz ve köpük gibi yangın söndürme sistemlerinde yangından sonra açığa çıkan ve temizlenmesi gereken atıklar; bu sistem yer almamaktadır. Bu yüzden etkili olduğu kadar, oldukça temiz bir yangın söndürme sistemi olarak da dikkat çekmektedir. Maliyetinin düşük olması ve maksimum 60 saniyede boşalan sistemin yüksek maliyet içermeden doldurulabilmesi de yine bu sistemi özel kılan etkenlerde arasındadır. Ancak bu sistemin diğer sistemlere oranla daha sıkı güvenlik önlemlerinin alınmasından sonra kurulması ve kullanılması gerekmektedir. Düşük miktar dahi olsa; karbondioksit gazının solunması hayati tehlikelere neden olmaktadır. Bu yüzden gerekli olan çalışmaların dikkatlice yapılması ve sisteme uygun güvenlik tedbirlerinin mutlaka alınmış olması gerekiyor. Karbondioksitli söndürme sistemlerinin insansız ortamlarda kullanılması gerekmektedir. https://www.instagram.com/isbiliryangin/

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat