Karbondioksit Gazlı Söndürme Sistemi

Karbondioksit Gazlı Söndürme Sistemi

Karbondioksit Gazlı söndürme sistemi insanların bulunmadığı yerler için kullanılabilecek otomatik yangın algılama ve söndürme sistemidir.

Silindir içerisinde sıvı halde olan bu gaz, yüksek basınçla basınçlandırılarak kullanılmaya hazır hale getirilmektedir. İletken olmayan karbondioksit gazı, Boşaldığı ortama hızlı bir şekilde yayılarak söndürme ve soğutma işlemine başlar.

Yine elektronik algılama sistemleri ile oda içerisinde algılanan yangın doğrultusunda söndürme silindirlerinde bulunan gaz oda içerisine boşaltılır.

Odaların hacmine göre hesaplanan gaz miktarı, standart olan silindirlerin sayısını belirler. Kollektör ile birbirine bağlanan Co2 silindirleri, sch40 çelik borular aracılığıyla odanın tavanına nozullar konularak montajlama işlemi yapılır.

Co2 Yangın Söndürme Sistemi
İşbilir Yangın Algılama ve Yangın Söndürme Sistemleri – Co2 Yangın Söndürme Sistemi

Co2 gazı yangını iki şekilde söndürür. Yangın mahal içerisindeki oksijen seviyesinin %21’den %15 seviyesine hacimsel olarak düşürmesi (çoğu yanma türleri bu düşük seviyelerde tutuşma yaratamaz.) ve soğutma efekti ile ortamda oluşan ısıyı soğutması sayesinde, CO2 muhtemel yangınları başarılı bir performans ile söndürür.

Karbondioksit Gazlı Söndürme Sisteminin çalışma prensibi; oda içerisinde bulunan elektronik dedektörlerin (duman ve ısı) algılama yapması sonucunda, panele sinyal göndererek; sirenlerin uyarı vermesi sağlanır. kimse müdahile etmezse sistem otomatik olarak co2 gazını oda içerisine boşaltır.

VdS onaylı CO2 sistemleri insanların bulunmadığı mahallerde kullanılabilir. Trafo odası, jeneratör odası, elektrik odası ve klima odası gibi insanların kullanmadığı mahallerde kullanılabilmektedir. Yangın tehlikesinin tanımlandığı durumlarda lokal olarak da kullanılabilmektedir. Yeniden dolumu lokal gaz dolum firmalarından yapılabilir. Seçici vanalı sistemlere uygundur. Tek bir tüp gurubuyla birden fazla mahal korunabilir. İletişim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat