FM200 Gazı

FM200 gazı yangın söndürme sistemi, halon gazının yasaklanmasıyla ülkemizde daha çok kullanılmaya başlayan otomatik yangın söndürme sistemidir.

İnsan sağlığını tehdit etmeyen bu gaz, ozon tabakasına zarar vermemektedir.

Renksiz ve kokusuz olan fm200 gazı, boşaldığında yangın mahallinde hızla yayılır ve oda içerisinde bulunan hiçbir şeye (kağıt, elektrik cihazlar vs) zarar vermemektedir.

FM200 yangın söndürme sistemi
FM200 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Su,  köpük  ve  kimyasal  toz  gibi   yangın  söndürme sistemleri temizlik gerektirdiğinden, fm200 sisteminde temizlik gerektirmez. Ateşi kendine çekerek söndürme özelliğine sahiptir. Nitrojen(azot)  ile  yaklaşık  24 bar ile 42 bar  basınç altında basınçlandırılmaktadır. FM200 dizayn konsantrasyonu ISO Standartlarına gore %7,9 olarak hesaplanır. FM200 gazlı söndürme sistemleri hfc227ea olarak tanımlanır.

Piyasada adı HFC-227 ea olarak bilinen gazın kimyasal ismi FM200 Yangın Söndürme Sistemi heptafluoropropane’dır. FM200 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri gazı renksiz ve kokusuz bir gazdır. Halon’a benzer olarak 25 ve 42 bar basınç altında silindirlere doldurularak sıvı halde depolanabilir. Halon gazına alternatif en yaygın olarak kullanılan gazdır. Halon gazının söndürme özelliği kimyasal olmasına karşın, FM200 gazının söndürme özelliği fizikseldir. Bu sistemde söndürücü olarak kullanılacak FM200 gazı, gazın depolandığı silindirler, gazın yangın çıkan mahale boşalmasını sağlayan boru tesisatı ve nozullar bulunur. Silindirleri basınçlandırmak için kullanılan itici gaz azot (N2) gazıdır. Fm200 sistemindeki silindirlerin ve nozulların imalatı tarafımızca yapılabildiği gibi yurtdışından da ithal edilebilmektedir. Müşterilerin tercihlerine göre yerli üretim ya da ithal ürün seçeneklerimiz mevcuttur. Her iki sistemde de kullanılan vanalar uluslararası onaylara sahiptir.

Fm200 Yangın söndürme sistemi
Fm200 Yangın söndürme sistemi
fm200 valf

FM200 Gazı” te bir düşünce

  1. Pingback: FM200 HFC-227 Gazlı Söndürme Sistemi İşbilir Yangın Algılama Sistemii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat