FM200 HFC-227 Gazlı Söndürme Sistemi

FM200 HFC-227  Gazlı Söndürme Sistemi – 200 Gazlı Söndürme Sistemleri Nedir-Nasıl Çalışır?

FM200 HFC-227  Gazlı Söndürme Sistemi , HFC-227EA isimli gazın etkin şekilde kullanıldığı ve etkili şekilde söndürücü özelliğe sahip olduğu sistemlerdir. FM200 Otomatik söndürme mekanizmasıyla çalıştığında daha büyük alanların korunması mümkündür. Halon gazının yasaklanmasıyla ülkemizde daha çok kullanılmaya başlayan otomatik yangın söndürme sistemidir.

FM200 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

 

 

Algılama sistemlerinde ısı ve duman dedektörü  kullanılır. Isı veya duman dedektörleri algılama yaptıktan sonra yangın paneline sinyal gönderirler ve yangın paneli fraşörlü sireni devreye sokar. Böylece oda içerisinde olağan dışı bir durum olduğu gözlenir.  Eğer ısı ve duman dedektörleri her ikisi de algılama yaparlarsa söndürme sistemi kimseye gereksinim duymadan otomatik olarak gazı odaya boşaltır ve söndürme işlemini tamamlar. Renksiz ve kokusuzdur.

FM200 Düşük basınçlı depolama (24 bar) ve deşarj sırasında çok az gürültülü.Minimum sayıda silindir.Ozon tabakasına zarar vermez.FM 200 gazına maruz kalan, alüminyum, pirinç, çelik, dökme demir, kurşun, paslanmaz çelik ve bakır gibi metaller ve kauçuk, plastik ve elektronik parçalar gibi malzemeler, bu gazdan etkilenmez.

FM200 HFC-227  Gazlı Söndürme Sistemi , algılayıcı  Gazlı söndürme sistemi   sensörün yangını fark etmesiyle 8-10 saniye içinde ateşleyiciyi hazırlayarak püskürtme sistemini devreye sokması prensibiyle çalışır. Böylece alevlerin başladığı bölge kıvılcımdan yangına dönüşmeden bertaraf edilmiş olur. Tüm yangın söndürmeleri ana ilkesi olan, alevin havayla temasının önlenmesi işlemi aynı şekilde burada da gerçekleşmektedir. Elektriksel iletkenliği yoktur.Hızlı bir şekilde gerçekleşen bu işlem sayesinde hem can hem de mal kaybının önüne geçilmektedir. Su,  köpük  ve  kimyasal  toz  gibi   yangın  söndürme sistemleri temizlik gerektirdiğinden, fm200 sisteminde temizlik gerektirmez. Ateşi kendine çekerek söndürme özelliğine sahiptir. Nitrojen(azot)  ile  yaklaşık  24 bar ile 42 bar  basınç altında basınçlandırılmaktadır. FM200 dizayn konsantrasyonu ISO Standartlarına gore %7,9 olarak hesaplanır.

FM200 HFC-227 gazlı söndürme sistemleri Piyasada adı Fm200 HFC-227 ea olarak bilinen gazın kimyasal ismi heptafluoropropane’dır.  Halon’a benzer olarak 25 ve 42 bar basınç altında silindirlere doldurularak sıvı halde depolanabilir. Müşterilerin tercihlerine göre yerli üretim ya da ithal ürün seçeneklerimiz mevcuttur. Her iki sistemde de kullanılan vanalar uluslararası onaylara sahiptir.

Fm200 Yangın söndürme sistemi fm200 valf

 1. FM200 (HFC-227 ea) Gazlı Söndürme Sisteminin Özellikleri
 • Söndürme kabiliyeti çok yüksektir.
  Ozona zarar vermemektedir.
  Boşalım sonrası kalıntı bırakmaz
  Elektriksel iletkenliği yoktur.

 

 1. FM200 HFC-227 ea Gazlı Sistemi Kullanım Alanları : 
 • Bilgi işlem odaları
  Arşiv odaları
  Sanat galerileri
  Telekomünikasyon tesisleri
  Santral odaları
  Elektrik kontrol pano odaları
  Laboratuvarlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat